X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıE-PostaKurumsal E-posta Nedir? Kurumsal E-...

Kurumsal E-posta Nedir? Kurumsal E-posta Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kurumsal e-posta her başarılı işletmenin önemli bir unsurudur ve markanızın tamamlayıcısıdır. Kurumsal e-posta, e-posta’larınızın profesyonel görünmesini sağlar ve müşterilerinizle daha iyi bir bağ kurmanıza yardımcı olur. 

Peki kurumsal e-posta tam olarak nedir? 

Aşağıda sizin için kurumsal e-posta ile ilgili tüm süreçleri detaylıca ele aldık.

Kurumsal E-posta Nedir?

Kurumsal e-posta, işletme adınızla veya web sitenizin alan adıyla eşleşen bir e-posta adresidir. Kişisel bir e-posta hesabından farklı olarak bir e-posta servis sağlayıcısının uzantısı yerine işletmenizin adını/alan adınızı kullanır.

Örneğin, web sitenizin adı sirketim.com ise, [email protected] şeklinde bir kurumsal e-posta’nız olabilir. Ücretsiz bir e-posta servis sağlayıcı ile bir e-posta adresi oluşturduğunuzda ise, e-posta adresiniz servis sağlayıcınıza bağlı olarak [email protected] veya [email protected] gibi görünür. 

Fakat ücretsiz e-posta servis sağlayıcılardan almak istediğiniz e-posta adresi muhtemelen daha önce başkası tarafından alındığı için e-posta’nıza farklı eklemeler yapmanız gerekir. Bu da profesyonel görünümünüzü büyük ölçüde etkiler.

Kurumsal e-posta adresiniz ise işletme adınızla uyumlu olduğundan, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin sizi tanımasını sağlar ve güvenlerini kazanmanıza yardımcı olur.

Kurumsal ve Kişisel E-posta Adresleri

Kişisel ve kurumsal e-posta adresleri arasındaki farkı vurgulayan aşağıdaki örneklere göz atarsanız, işletmenizin adını taşıyan e-posta adreslerinin güvenilirlik taşıdığını ve bunun da sizi ve şirketinizi çok daha profesyonel hale getirdiğini görebilirsiniz.

Kurumsal E-posta Kişisel E-posta
[email protected] [email protected]
[email protected] [email protected]
[email protected] [email protected]
[email protected] [email protected]

Ücretsiz E-posta ile Kurumsal E-posta Arasındaki Fark Nedir?

Ücretsiz e-posta size kendi alan adı uzantısını içeren bir e-posta adresi verir (örneğin, [email protected] veya [email protected]). Ancak kurumsal bir e-posta hizmeti, yalnızca sizin için oluşturulan ve alan adınızla bağlantılı benzersiz bir e-posta adresi sağlar (örneğin, [email protected]). Kurumsal e-posta, benzersiz ve profesyonel bir e-posta oluşturmanıza, markanızı tamamlamanıza, markanızı daha akılda kalıcı hale getirmenize ve güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olur. Profesyonel bir e-posta hesabında yükseltme yapmak kolay ve uygun maliyetlidir. Ücretsiz bir e-posta adresi ise, müşterilere veya potansiyel müşterilere profesyonel olmadığınızı ve amatörce hareket ettiğinizi hissettirebilir. 

Bir İşletme İçin En İyi E-posta Adresi Nedir?

Temel olarak, bir işletmenin e-posta adresleri şirketin adını içerir ve .com, .net veya .org gibi üst düzey bir alan adı uzantısı içerir. .Com ticari işletme anlamına gelirken, .net bir ağ anlamına gelir ve .org'lar genellikle kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kullanılır. Çoğu işletme .com'un en iyi seçenek olduğunu bilir. 

Kurumsal E-posta Adresi Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-posta adresiniz ve alan adınız; işletmenizi iyi temsil eden, basit ve akılda kalıcı bir ad olmalıdır. 

Daha fazla öneri mi istiyorsunuz?

Aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 1. Basit ve akılda kalıcı bir alan adı seçin

Henüz yapmadıysanız; basit, akılda kalıcı ve ürününüz veya hizmetinizle alakalı olan bir alan adı seçin ve bir web sitesi oluşturun. 

Ayşe Çiçekçilik adında bir çiçekçiniz varsa, alan adınızı aysecicekcilik.com yapabilirsiniz. İstediğiniz alan adı mevcut değilse, alan adınızda aysecicekcilikistanbul.com gibi ilgili bir anahtar kelime veya konum geçirebilirsiniz. Fakat marka bilinirliğinizi zorlaştırmamak için alan adınızda yalnızca harfleri kullandığınızdan ve özel karakterlerden veya rakamlardan kaçındığınızdan emin olun.

2. Şirket genelinde e-posta’larınızda tutarlı bir format oluşturun

Çalışanlarınız ve departmanlar için başka e-posta adresleri oluşturun. E-posta’nız [email protected] ise, bu kalıp tüm çalışanlarınızın e-posta adreslerinde tutarlı olsun. 

Kurumsal E-posta Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kurumsal e-posta, sadece iş e-posta’nızı kişisel e-posta’nızdan ayırmanın bir yolunu sunmakla kalmaz, aynı zamanda daha profesyonel görünür, daha akılda kalıcıdır, daha fazla kontrol sunar ve güvenliğinizi artırır. Kurumsal bir e-posta adresine sahip olmak işletmenize aşağıdakiler gibi birçok avantaj sağlar:

1. Profesyonel bir imaj oluşturur

Kurumsal bir e-posta adresine sahip olmak, herhangi bir işletmenin sahip olması gereken ilk şeylerden biridir. Freelance çalışan olsanız bile, müşterilerinizle profesyonel bir bağlantı kurmaya çalışırken aynı derecede önemlidir. Kurumsal bir e-posta adresine sahip olmak, markanız için profesyonel bir imaj yaratmanıza olanak tanır, işletmeniz ve müşterileriniz arasında güven oluşturur.

2. İşletmenizi güvence altına alır

Profesyonel bir e-posta adresiniz olduğunda, e-posta hesaplarınız Atak Domain gibi saygın bir sağlayıcı tarafından barındırılır. Bu, e-posta yedekleme, spam ve virüs koruma gibi özelliklerle güvence altına alınacağınız anlamına gelir.

3. Verilerinizi güvence altına alır

Ücretsiz hizmetler, tarayıcınızı reklamlarla doldurur ve pazarlama amacıyla kullanıcı verilerinizi kullanır. Profesyonel bir e-posta adresi ile reklamlardan kurtulur ve tam bir gizliliğe sahip olursunuz.

4. Marka bilinirliğini artırır

Bir kurumsal e-posta adresiyle her e-posta gönderdiğinizde, marka bilinirliğini artırabilirsiniz. E-posta’nız alan adınızı içerdiğinden, insanlar marka adınızı fark eder ve hatırlar.

5. Marka tutarlılığı sağlar

Bir işletme web sitesi adresini potansiyel bir müşteriyle paylaştığınızı ve ardından kişisel bir e-posta hesabından bir teklif veya ürün ayrıntıları gönderdiğinizi hayal edin. Bu, potansiyel müşterinizin kafasınız karıştırır ve kafası karışmış bir müşterinin satın alma olasılığı daha düşüktür. Kurumsal bir e-posta hesabınızdan bir e-posta gönderdiğinizde ise marka tutarlılığını ve dolayısıyla dönüşüm şansını artırırsınız.

6. Kontrolü elinize almanızı sağlar

Kurumsal e-posta ile bir yönetici oluşturabilir ve tüm e-posta hesaplarını yönetebilirsiniz. Örneğin, yeni personel hesapları oluşturabilir, eski hesapları kaldırabilir ve e-posta iletmeyi ayarlayabilirsiniz.

Profesyonel iletişim, kurumsal e-posta gerektirir. Kurumsal e-posta’ya sahip olmak yukarıdaki avantajların yanı sıra, daha fazla entegrasyona, e-posta adresine (örneğin, ad. soyadı@sirketadi.com) ve daha organize bir işletmeye kapı açar.

Kurumsal E-posta Barındırma Nedir?

E-posta barındırma, e-posta hesabınızı ve onunla ilişkili dosyaları uzak bir sunucuda barındıran bir hizmettir. E-posta barındırıcısı, e-posta’ları ve dosyaları depolamanın yanı sıra aşağıdakiler gibi ek hizmetler de sağlar:

  • Alınan e-posta ağınıza yönlendirme
  • E-posta doğrulama ve güvenlik
  • E-posta yönetimi ve filtreleme

Her e-posta hosting hizmeti farklı özellikler sunar ve e-posta yönetiminin farklı yönlerine katkı sağlar. Eğer bütçenize uygunsa, iş ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kurumsal e-posta planı seçmeniz gerekir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(32 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top