X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıE-PostaMail Hosting Nedir?

Mail Hosting Nedir?

İletişim ve pazarlamada çok uzun yıllardan bu yana en önemli ve en sık kullanılan araçlardan birisi e-mail gönderimidir. Çünkü e-mail, hem kişiler arasında hem de işletmeler arasında hem de kişiler ile işletmeler arasında iletişim ve pazarlamanın araçlarından birisidir. 

Günümüzde e-posta kullanımı açısından da en çok tercih edilen sağlayıcılar arasında Gmail ve Yahoo gibi e-mail hosting çözümleri bulunmaktadır. Bu sağlayıcılar ücretsiz kullanım sağlamaları ile birlikte hem işletmeler hem yöneticiler hem de şahıslar tarafından küçük veya büyük çapta tüm iletişimler için tercih edilmektedir.

Gmail ve Yahoo gibi e-posta sağlayıcıları ücretsiz ve profesyonel bir yapıya sahip olsa da bugün küçük bir işletme veya büyük bir işletme fark etmeden işletmeye ait bir e-posta çözümlemesi sağlamalıdır. Aslında küçük boyutlu işletmeler için ücretsiz e-mail hizmetleri gayet ideal görünse de özellikle büyüyen ve büyük işletmeler için bu çözümler hem prestij hem güvenlik açısından yeterli olmayacaktır.

Mail Hosting Ne Demektir?

Temel anlamda e-maillerinizin bir sunucu üzerinden gönderilmesi açısından Gmail ve Yahoo kullanıldığı gibi size özel hazırlanmış bir hosting üzerinden de e-posta gönderim ve alım görevi gerçekleştirilebilir. Bu açıdan tıpkı bir web sayfasına sahip olduğunuzda aldığınız hosting hizmeti gibi yine bu web sayfası için almış olduğumuz alan adına bağlı bir e-posta adresi belirlendiğinde de bu e-posta adresi için de mail hosting yani sunucu görevi açısından bir hizmet sağlanmalıdır.

Alan adınızı belirleyerek bir web sayfası kursanız ya da kurmasanız dahi bu alan adına bağlı şekilde bir e-posta adresi oluşturma şansına sahipsiniz. Bu e-posta üzerinden gelen kutusuna bir e-posta ulaştığında veya siz bir e-posta gönderdiğinizde, bu mesaj web üzerinden ulaştırılır ve alıcı olarak sizin e-posta barındırma sunucunuzda muhafaza edilir. Sunucu yöneticisi olmanız vasıtası ile birlikte bu mail ile ilgili hangi işlemi yapacağınızı yani spam oluşturma, kara liste kontrolü sağlama ya da yeniden yönlendirme gibi işlemleri siz belirlersiniz.

E-postaların yer aldığı server; başka bir ana bilgisayar üzerinden yönetilen bir server, web sayfanızın bulunduğu server ya da aynı barındırma sağlayıcısının çalışma sisteminin sağladığı farklı serverlar olarak kullanılabilir.

Mail Hosting Çalışma Sistemi Nasıldır?

Mail hosting sahibi olduğunuz zaman sadece e-mail barındırma için bir sunucu elde etme şansı değil bununla birlikte daha iyi bir iş planlaması için ek çözümler elde edersiniz. Bu çözümler arasında örnek olarak e-maillerinizin yeniden yönlendirilmesi, güvenilir bir kimlik doğrulama imkanı veya kullanıcı alanı adlarında yönetim fırsatı bulunmaktadır. Hatta bunun gibi birçok premium özellik yer alır.

E-mail gönderimlerinde gönderenin e-posta sunucusu ile alıcının e-posta sunucusu arasında e-posta servis sağlayıcısı sayesinde güvenilir bir bağlantı sağlanır. Yani siz alan adı ve alan adına bağlı bir e-posta sahibi olduğunuzda ve bu adres üzerinden bir e-mail gönderdiğinizde, iki sunucu arasında iletinin sorunsuz şekilde teslim edilmesi ve taşınması açısından yönlendirme gerçekleştirilir. Bu sayede e-mail gönderileriniz daha güvenli bir hale gelirken, hem virüs hem de spam tehlikeleri ortadan kalkar.

E-posta sunucuları sayesinde hassas bilgilerinizi mail olarak göndermeniz sırasında ek bir güvenlik katmanı elde edilir. Bu sayede de veri ihlalleri yaşamak veya hırsızlık tehlikeleri ile karşılaşmak gibi ihtimaller çok düşük bir seviyeye iner. Profesyonel sağlayıcılar yani e-posta sunucuları veri aktarımı sırasında eksiksiz bir şifreleme oluştururken, yetkisiz bir kişi bu bilgilere ve verilere asla erişemez.

Tüm bu çalışma sisteminin yanında profesyonel mail hosting kullandığınızda, daha iyi bir çalışma süreci elde edilir. Bu sayede de özellikle iş dünyasında kritik iletişim hatalarının önüne geçilirken, hem hızlı hem de tam zamanında iletişim fırsatı elde edilir.

Mail Hosting Kullanmak Hangi Avantajlar Sağlar?

Küçük bir işletme yapısından daha büyüyen bir işletme yapısına ulaşmaya başladığınız andan itibaren Gmail ve Yahoo gibi ücretsiz e-posta sağlayıcıları artık ihtiyacınızı karşılayamayacak bir hale gelecektir. İşte bu noktada ücretli e-posta sağlayıcı hizmetlerinden birine geçiş yaparak, mail hosting çözümlerine geçmeniz gerekebilir.

Mail hosting çözümlerini tercih ettiğiniz andan itibaren birçok önemli avantaj elde edebilirsiniz. Bu önemli avantajları ana hatlarıyla incelersek;

1- Mail hosting size daha profesyonel bir görüntü sağlar.

Çünkü gönderdiğiniz e-mailler daha profesyonel bir görüntüye sahip olurken, size özel bir alan adıyla bir e-posta kullandığınız için daha profesyonel bir görüntü ile iletişim sağlanır. Domain üzerinden alınmış bir e posta ile gönderilen içerikler alıcı tarafta daha güvenilir kabul edilir ve markalaşma sürecinde size büyük bir yardım sağlar.

2- Mail hosting her zaman daha güvenlidir.

Mail hosting hizmeti aldığınızda posta sunucularınız endüstri standardı veri şifrelemesi gerçekleştirilecek şekilde hazır halde kullanıma açılır. Hesabınızda oturum açıldığı andan itibaren oturumun kapanmasına kadar geçen sürede sunucu üzerinden gönderilen her veri şifrelenmiş bir halde sunulur. 

Bugün bazı e-mail hosting şirketleri çoğu zaman posta sunucularını oturum süresince 128-bit şifreleme sayesinde korumaktadır. Bu durum sunucu üzerinden gönderilen verilerin şifrelenmiş olması anlamı oluşturmakla birlikte hiçbir şekilde gizli mesajlarınız herhangi bir üçüncü kişi tarafından ele geçirilmez ve tehlike ile karşılaşmaz.

3- Mail hosting size yeterli depolama alanı sağlar.

Satın aldığınız e-posta sunucusu bir şirket için esnek planlar sağladığından dolayı çok kolay yükseltmeler sayesinde de her zaman daha fazla depolama alanı elde edilebilir. Atak Domain gibi bu hizmeti sunan sağlayıcılar size her zaman yeterli depolama alanı garantisi sağlar. Elde edilen mail hosting barındırma alanı yüzlerce e-posta için depolama imkanı sunarken, esnek bir planda isterseniz depolama alanını düşürebilir veya isterseniz yükseltebilirsiniz. Yaptığınız paket tercihlerine göre depolama alanı MB veya GB kapasitesinde binlerce mail depolama için tercih edilebilir.

4- Mail hosting her zaman gelişmiş bir performansa sahiptir.

Çünkü bu sağlayıcıyı kullandığınızda kuruluş içinde veya dışındaki müşteriler ya da tedarikçiler ile her zaman sorunsuz bir iletişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede de şirketiniz daha üretken bir konuma ulaşır.

5- Mail hosting virüs koruma ve gelişmiş sistem korunmasında üst düzeydir.

Bu servislerde size her zaman spam ve virüs filtreleme özelliği dahili olarak sunulmaktadır. Aldığınız hizmet içerisinde spam e-postalar daima posta kutusu dışında kalır.

6- Mail hosting premium özellikler sağlar.

Kullandığınız mail hosting hizmetinin en önemli özelliklerinden birisi elbette ki bir adres defterine sahip olmasıdır. Bunun yanında her zaman farklı mail programları ya da Outlook gibi programlar ile uyum sağlarken, her zaman kesintisiz destek amaçlı kapsamda 7/24 müşteri hizmetleri avantajları bulunmaktadır.

Ücretsiz Mail Hosting Hizmetleri

Alabileceğiniz mail hosting hizmeti ücretli veya ücretsiz olabileceği gibi öncelikle ücretsiz hizmetlere bakılırsa bu sistemde iletiler IMAP, web/webmail, POP gibi istemciler sayesinde alınırken, gönderme ve yönetim sağlanabilir. Elbette ki en önemli örnekler Gmail veya Yahoo gibi örnekler olmakla birlikte küçük işletmeler için yeterli depolama sağlarken, taahhüt ve sözleşme gerekliliği bulunmaz.

Ücretsiz e-posta sağlayıcısı kullandığınızda, alan adınız ile aynı e-posta adreslerine sahip olamazsınız. Mail kullanımları sırasında kapalı veya sayfa içi reklamlar ile karşılaşma durumu bulunurken, profesyonel bir görüntü yer almamakla birlikte güvenlik protokolleri zayıftır ve müşteri desteği düşüktür.

Ücretli Mail Hosting Hizmetleri

Mail hosting hizmetlerini ücretli bir şekilde örneğin Atak Domain üzerinden talep ettiğinizde, küçük veya büyük tüm işletmeler için gereksinimleri eksiksiz şekilde karşılayacak bir hizmet alınır. Bu bağlamda e-mail sağlayıcı tarafından sunulan e-posta hizmeti önemli özelliklere sahiptir. Bu özelliklere bir liste halinde bakılırsa;

 • Her zaman geniş depolama
 • Kara liste ve ak liste imkanı
 • Esnek planlama ve uygun ücret politikası
 • Alan adınız için e-posta adresi ayarlama fırsatı
 • Antivirüs yazılımları
 • Spam filtresi
 • E-posta kimlik doğrulama avantajı ile birlikte çoğaltma, filtreleme ve yeniden yönlendirme avantajları
 • Otomatik yanıtlama
 • Takma ad kullanma ve iletici kullanma
 • Ortak çalışma opsiyonları
 • Güncel e-posta sağlayıcısı güvenlik önlemleri
 • IMAP / POP3 hizmetleri yer almaktadır.

Bir İşletme İçin Mail Hosting Neden Gereklidir?

Mail hosting denildiğinde akla öncelikle marka kimliği ve güvenlik gelmelidir. Güçlü bir marka kapasitesine ulaşmak ve dijital dünyada daha iyi bir yükseliş elde etmek için de önemli bir etki sağlamak gerekir. Bugün hem sanayi hem ticaret dijital bir hale gelirken, her zaman fark edilen ve beğenilen bir marka olmak açısından da iletişimde güvenilir olmak gerekir. Bu nedenle mail hosting hizmetleri sayesinde ilk noktadan itibaren fark edilebilir bir etki elde edilir.

Güçlü bir marka kimliği elde etmenin dışında güvenlik her zaman çok daha önemli bir noktadır. Hem müşterileriniz hem iş ortaklarınız güvenliği her zaman hat safhada tutarken, bir işletme iletilen bilgide hassasiyet ile güven ve emniyet sağlamalıdır. Emniyetin güçlü bir şekilde elde edilebilmesi açısından da profesyonel mail hosting hizmetleri ile iyi bir şifreleme ve verilerin güvende kalmasıyla sorunsuz bir iletişim sağlanabilir.

İşletmenizin yükselişi açısından kurumsal mail hosting hizmetleri almak istiyorsanız, Atak Domain size her zaman farklı ihtiyaçları karşılamak için değişen planlar ile hizmet vermektedir. Bu sayede istediğiniz boyutta depolama alanları, en uygun mobil çözümler ve üst düzey bir güvenlik imkanı sunulmaktadır.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(27 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top