X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıE-PostaNasıl Bir E-posta Adresi Almalıyım?...

Nasıl Bir E-posta Adresi Almalıyım? E-posta Adresi Örnekleri

Kendi alan adınızı kullandığınız profesyonel ve kurumsal bir e-posta adresi, potansiyel müşterilere ve ilgili kişilere meşru bir işletme olduğunuzu gösterir. Bu yüzden iş ilişkilerinizde kullanacağınız e-posta adresi kurumsal olmak zorundadır.

​​Hayalinizdeki işe başvurduğunuzu hayal edin. Özgeçmişinizi mükemmel şekilde yazdınız, ön yazınızı hazırladınız ve [email protected] gibi bir e-posta adresinizden gönderdiniz.

Sizce bu adresle ne kadar ciddiye alınırsınız?

İster iş arıyor ister ağınızı genişletiyor olun ya da kendi işletmenizi yönetin, profesyonel bir e-posta adresi şarttır.

Neden Profesyonel Bir E-posta Adresine İhtiyacınız Var?

Profesyonel bir e-posta adresi, tüm profesyonel ve ticari iletişimleriniz için kullanmanız gereken bir e-posta’dır. Kurumsal bir e-posta’ya sahip olmadan amatörce veya güvenilmez görünme riskiniz vardır.

Bir çalışan günde ortalama 121 e-posta alır. Bir gönderenin kimliği net değilse, e-posta’nız doğrudan çöp kutusu veya spam klasörüne yönlendirilebilir.

Kurumsal bir iş e-posta adresine sahip olmanın temel avantajları aşağıdaki şekildedir:

  • Bir marka varlığı geliştirebilirsiniz.
  • Müşteri hizmetleri, satış ve pazarlama için özel bir e-posta kullanabilirsiniz.
  • Güvenlik seviyelerini daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz.
  • Müşteriler alan adınızı tanır ve bu sayede e-posta’larınızı spam olarak işaretleme olasılıkları daha düşük hale gelir.

Profesyonel Bir E-posta Adresinin 3 Bileşeni

E-posta adresinin her zaman üç ana bileşeni olur:

İsim: E-posta adresinizin ilk kısmı yani adınız, işletmeniz veya size özel olan bazı özel bilgileri içerir. Bu bölüm, bir e-posta adresi seçerken düşünmek için en çok zaman harcayacağınız kısımdır ve yeni bir iş kuruyorsanız, gelecekteki tüm e-posta adreslerinin biçimlendirmesini belirleme gücüne sahiptir.

Sembol: @ sembolü tüm e-posta’larda aynıdır, değişmez. Bu yüzden düşünmek için fazla zaman harcamanıza gerek yoktur.

Alan adı: E-posta adreslerinin sonunda bir alan adı bulunur. Temel olarak, bu özel ve size has bir alan adı olmalıdır. Zaten bir alan adınız varsa, bu kısım hakkında fazla düşünmeniz gerekmez. 

İyi Bir E-posta Adresi Oluşturmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

E-posta adresiniz adınızı veya şirketinizi tanımlamalıdır. Bu yüzden amatörce, profesyonellikten uzak veya daha kötü görünmenize neden olabilecek yaygın hatalardan kaçınmanız gerekir.

İyi bir profesyonel e-posta adresinin en önemli özelliklerinden bazıları aşağıdakileri içerir:

1. Elinizden geldiğince basitleştirin

Basit e-posta adresleri daha akılda kalıcı olma eğilimindedir. Bu yüzden adınıza odaklanın ve gereksiz ayrıntıları atlayın. E-posta adresiniz ne kadar basitse, yazım hatası yapma olasılığının o kadar az olduğunu unutmayın. 

Ayrıca basit e-posta adreslerin çoğu daha önce başkaları tarafından alındığı için Hotmail ve Gmail gibi büyük e-posta sunucularında bulunmayacaktır.

2. Telaffuz edilebilir olsun

E-posta adresiniz temel olarak telaffuz edilebilir olmalıdır. Adresinizi harf harf veya sembol sembol yazmanız gerekiyorsa, bu size zaman kaybettirir ve hata olasılığını artırır. Bu yüzden alan adının okunması ve sesli olarak söylenmesinin kolay olduğundan emin olun. 

3. Sadece harflere bağlı kalın

Rakamları ve noktalama işaretlerini hatırlamak daha zordur. Bu özellikle büyük şirketlerde spam filtrelerini tetikleyebilir. Noktalama işaretlerine kesinlikle ihtiyacınız varsa (örneğin, ortak bir ad nedeniyle), bir veya iki noktaya sadık kalın:

[email protected]

[email protected]

[email protected]

4. Adı kısaltın

Alan adları dünyasında daha kısa bir isim daha iyidir. Bu yüzden isim olarak aklınıza ne gelirse gelsin, işleri kolaylaştırmak için alan adınızı kısaltmaya çalışın. 

5. Anahtar kelimelere odaklanın

Arama motoru optimizasyonuna odaklanıyorsanız, alan adınıza işletmenizi ya da sektörünüzü tanımlayan birkaç anahtar kelime ekleyebilirsiniz.

Hecelemeyi kolaylaştırın

E-posta’larınızın farklı adreslere gitmesini önlemek için e-posta adresinizin hecelenebilir olmasına özen gösterin.

.Com alan adlarına öncelik verin

Eğer mümkünse, “.com” alan adı uzantısını alın. .Com en popüler alan adı uzantısı olduğu için hatırlamanın her zaman daha kolay olacağını unutmayın.

Tire ve özel sembollerden kaçının

Bir alan adının yazılması daha kolaysa, daha akılda kalıcıdır ve yazım hatalarından muzdarip olma olasılığı daha düşüktür. Bu yüzden alan adı seçiminizde kısa çizgilerden veya diğer özel sembollerden kaçının.

Uzun vadeli düşünün

İşletmenizi gelecekte büyütmeyi planlıyorsanız, e-posta adresi için alan adı satın alırken çok kısıtlayıcı bir alan adı kullanmayın, büyüme stratejinize uygun bir isim seçin.

Takma adları es geçin 

Özgeçmişinizin en üstünde hangi isim varsa, temel olarak e-posta adresiniz için kullanmanız gereken isim budur. Adınızın farklı bir versiyonunu kullanmak, yakın çevrenizde işe yarayabilir, fakat müşterileriniz muhtemelen bu takma isimden bir şey anlamayacaktır. 

Nasıl Bir E-posta Adresi Almalıyım?

Bir e-posta adresi oluşturmanın en profesyonel yolu, adınızı ve soyadınızı numaralar ya da semboller olmadan kullanmaktır. Örneğin, adınızı ve soyadınızı kullandığınız [email protected], almanız için en uygun e-posta adresidir. 

Diğer alternatifler ise aşağıdaki şekildedir:

**Aşağıdaki örneklerde kişi olarak Mehmet Ali Yılmaz kullanılacaktır.

1. Adın baş harfi + soyadı

[email protected]

2. Ad + Soyadı

[email protected]

3. Adı + Soyadının baş harfi

[email protected]

4. Adın baş harfi + Soyadın baş harfi

[email protected]

5. Adın baş harfi + İkinci adın baş harfi + Soyadının baş harfi

[email protected]

6. Ad + İkinci ad + Soyadı

[email protected]

7. Adın baş harfi + İkinci adın baş harfi + Soyadı

[email protected]

8. Ad + İkinci adın baş harfi + Soyadının baş harfi

[email protected]

9. Ad + İkinci isim + Soyadının baş harfi

[email protected]

10. Adın baş harfi + İkinci ad + Soyadı

[email protected]

11. Soyadı + Adının baş harfi

[email protected]

12. Soyadı + İsim + İkinci adın baş harfi

[email protected]

Özetle diyebiliriz ki, kurumsal bir e-posta hesabı oluşturmanız için herhangi bir e-posta servis sağlayıcı seçmeden önce bir alan adı seçmeniz ve kaydetmeniz gerekir. Bu işlemi herhangi bir alan adı kayıt şirketinde yapabilirsiniz. Ancak alan adınız Türkiye Hosting’de kayıtlıysa ve yine Türkiye Hosting üzerinden Kurumsal E-posta planı satın alırsanız, çoğu durumda tüm kayıtlarınız otomatik olarak ayarlanır.

Siz de işletmeniz için kurumsal e-mail hizmeti satın almak isterseniz, linke tıklayarak Kurumsal E-posta planlarımızı inceleyebilirsiniz. 

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(33 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top