X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıNasıl Yapılır?Web Sitesini Arama Motorlarına ekle...

Web Sitesini Arama Motorlarına ekleme

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızda yer edinen, sekmeleri arasında gezinmeye bayıldığımız web siteleri, kullanıcı önüne gelene kadar bir dizi işlemden geçmektedir. 

Web sitenizi oluşturduktan sonra, sitenizin internet dünyasında yer edinebilmesi için bir takım optimizasyonlar gereklidir.  Bu optimizasyonlardan en önemlisi web sitenizin internet dünyasında görünür olması için yapılacak olan arama motoru çalışmalarıdır. Web sitenizi arama motorlarına eklediğinizde yani internet dünyasında görünür olduktan sonra yüzlerce web sitesi arasında ilk sayfalarda ve üst sıralarda olabilmek adına yapılması gereken SEO çalışmaları vardır. Fakat birinci ve en önemli konu web sitenizi internet ortamına eklemektir. Bu makalemizde çeşitli arama motorlarında bunu nasıl yapacağınızı anlatıyor olacağız.

Google Web Site Kaydı

Google çeşitli arama motorları içinde bariz şekilde en fazla kullanılan arama motorudur. Bu sebeple web sitenizi Google’a kayıt etmek size büyük fayda sağlayacaktır. Web sitenizi Google arama motoruna eklemek Google’ın sunmuş olduğu analiz ve istatiki verilerinden yararlanmanızı sağlamış olacaktır. Bu yol ile web site verilerinizi takibiniz kolaylaşacaktır.

Web sitenizi Google arama motoruna eklemek için ilgili adımlar aşağıdaki gibidir.

  • 1. Adım

    Web sitenizi Google arama motoruna eklemek için https://www.google.com.intl/add_url.html adresini ilgili tarayıcıya giriniz. Açılan sayfada görünen URL yazan yerin yanındaki kutucuğa sitenizin linkini yazınız. Burada önemli detay linkin tam halini yazmanızdır. 

    Örneğin: https://www.atakdomain.com gibi. Dilerseniz Yorumlar yazan yerin yanındaki kutucuğa web sitenizin içeriğine ait yorum, bilgi veya anahtar kelime yazabilirsiniz. Bu Google’ın web sitenizi tanıması için bir artıdır. Sitenizin indekslenmesi ile ilgili değildir. Bunların ardından adres ekle butonuna tıklayınız.

2. Adım

Birinci adımdaki işlemleri tamamladıktan sonra ekrana aşağıdaki görüntüdeki gibi bir bildirim gelecektir. Bu uyarı Google’ın web site dosyalarını ve URL adreslerini tarayacağı anlamına gelmektedir. 

3. Adım

Web sitenizin ne kadar indeks aldığını görmek için kullanmış olduğunuz tarayıcıya site:alanadiniz.com yazıp arama yaptığınızda indeks almış web sayfalarınızı görebilirsiniz.

Yandex Web Site Kaydı

Yandex arama motoru Google kadar zirvede olmasa da arama motorları arasında büyük paya sahiptir. Web sitenizi Yandex arama motoruna eklemek internet dünyasındaki ağınızı artıracaktır. Google arama motorundan farklı olarak web sitenizi Yandex arama motoruna eklemek için bir yandex hesabına sahip olmanız gerekmektedir. İlgili adımlar sırası ile aşağıdaki gibidir.

    • 1. Adım

En başta, eğer bir Yandex hesabınız yok ise aşağıdaki bağlantı üzerinden hesabınızı oluşturabilirsiniz.

https://mail.yandex.com.

Meta Tag İle Doğrulama: Alan adını Yandex arama motoruna ekledikten sonra yine hesabınızda alan adı sekmesinden Meta Etiket butonuna tıklamanız gerekmekte. Burada çıkan kodu kopyalayınız ve site kodlarının başlangıç sayfasının koduna meta etiketi ekleyiniz.

Html Dosyası İle Doğrulama: Doğrulama dosyasını indirip sunucunuzun kök dosyasına indirmiş olduğunuz dosyayı eklemeniz gerekmektedir. Sunucu dosyalarına Ftp ile bağlanabilirsiniz.

Dns Kaydı İle Doğrulama: Dns kaydı doğrulaması seçtiyseniz ilgili kayıtları sunucunuz tarafına eklemeniz gerekmektedir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(48 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top